Nagroda Polskiego Towarzystwa Informatycznego dla twórcy Systemu Plantator

600 600 Plantator

Świętujemy! Polskie Towarzystwo Informatyczne uhonorowało twórcę Systemu Plantator, dr. inż. Krzysztofa Bobrana, jubileuszową nagrodą za szczególny wkład w rozwój polskiej informatyki. Wręczenie statuetek stanowiło część ogólnopolskich obchodów 70-lecia polskiej informatyki. Statuetki w imieniu PTI wręczył nagrodzonym dr inż. Marek Bolanowski, prezes Oddziału Podkarpackiego PTI, członek Zarządu Głównego PTI oraz dr inż. Andrzej Paszkiewicz, wiceprezes Oddziału Podkarpackiego PTI. Obchodom towarzyszyła Ogólnopolska Konferencja Naukowa i Konkurs Młodych Inżynierów – EDYCJA IT zorganizowane w auli Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Z tej okazji przypominamy, że historia polskiej informatyki zaczęła się niepozornie w 1948 od spotkania grupki entuzjastów, którzy postawili sobie za cel zbudowanie maszyny matematycznej. Pierwszy polski komputer  powstał 10 lat później i nazywał się „XYZ”, a nazwa „Informatyka” pojawiła się w języku polskim w 1968. Od tamtej pory informatyka rozwinęła się w spektakularny sposób i nie wyobrażamy sobie dzisiaj bez niej naszego społeczeństwa i gospodarki. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym z okazji 70-lecia Polskiej Informatyki.

Tymczasem System Plantator obchodzi w 2019 roku własny jubileusz. Dokładnie 20 lat temu Plantator został wdrożony w polskich cukrowniach. I, podobnie jak historia informatyki polskiej, zaczęło się od wizji grupy entuzjastów cyfryzacji. W przypadku Plantatora – entuzjastów cyfryzacji rolnictwa w Polsce.

Plantator powstał jako pionierskie rozwiązanie cyfrowe dla branży Agro. System obsługiwał początkowo specyficzne procesy branży cukrowniczej, ale wkrótce dzięki systematycznemu rozwojowi zespół informatyków i projektantów IT dostosował go do potrzeb producentów owoców, warzyw, sadzonek i grzybów oraz przetwórstwa liści tytoniu.

W ramach jubileuszowych wspomnień, w kolejnym poście przypominamy w skrócie nasze pierwsze wdrożenie.